Jdi na obsah Jdi na menu
 


Archiv

Nalezené příspěvky

Holubí trus jako zdroj infekce

2. 4. 2010

Holubník se musí pravidelně čistit. Co dělat s holuby na balkoně?

Městské populace zdivočelých holubů se významně podílejí na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády a toxoplasmózu. Pokud se budete o svoje holuby dobře starat, tak nehrozí, že by váš holubník, nebo balkón, byl zdojem nákaz.

Holubí trus lze kompostovat, tím získáte zahrádkáři velmi oblíbené guáno, velmi kvalitní hnojivo.

 Holubí trus jako krmivo nebo návnadu používají rybáři.

Takže ani holubích exkrementů se nemusíte obávat, jdou beze zbytku zužitkovat.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Holubí nemoci | Komentářů: 0

Jak chytit holuba

2. 4. 2010

Určitě by jsme neměli držet holuba hlavou dolů, to ho velmi stresuje. Taky ho nesmíme chytat za ocas, nebo křídla, nohy, hlavu nebo krk. Mohlo by dojít k vytržení ocasních per, nebo i zlomenině křídla, to by byla velká škoda. 

Správně se holub drží, že máme jeho hrudník v dlani, jeho nohy máme mezi prostředníčkem a ukazováčkem, nohy holuba směřují mírně dozadu, palcem přidržujeme  jeho křídla. Držíme ho v takové pozici, že si hlavu sám drží na úrovni křídel. Jedná li se o většího holuba, je vhodné mu přidržovat hrudník druhou rukou. V této pozici je holub nejméně stresován. 

 

Stavba nového holubníku

3. 4. 2010

Je jedno, jaký typ holubníku zvolíme. Určité zásady by jsme měli dodržet, aby jsme měli z chovu holubů radost, a ne spoustu starostí. Výroba holubníku není zcela jednoduchou věcí.

 

Čištění holubníku

3. 4. 2010

Důkladné čištění holubníku provádět jednou za dva týdny. Vyčistit lopatkou, poté čistým smetákem, či štětcem.

Občas použít tekuté čistící prostředky rozpuštěné ve vodě, k dezinfekci a odmaštění podlah, regálů a hnízd. Toto čištění provádět nejméně po vyvedení holoubat z hnízda.

Nejlépe brzo z jara, než holubi sednou na hnízda, lze desinfikovat stěny holubníku, třeba vybílením vápnem.

 

Koupání holubů

3. 4. 2010

Koupání  je dobré dopřát holubům v létě dvakrát týdně, v zimě jednou za týden. Holubi se koupáním zbavují nejen nečistot, ale i nepříjemných parazitů. Vodu obohacujeme solí, nebo speciálními šampony pro holuby. Vodu po koupání odstranit, nenechat holuby tuto znečištěnou vodu pít.

 

Napájení holubů

3. 4. 2010

K napájení holubů se používá pitná voda. Je vhodné tuto vodu obohatit kuchyňským octem, nejlépe kvalitním,  jablečným, ten sériově vyráběný, lihový, není vhodný. Na trhu jsou i  speciální přípravky na okyselení pitné vody holubů.

 

Holubí koláč, holubí grit

3. 4. 2010

Předci holubů jsou, když to přeženu, dinosauři. Dinosauři nedokázali potravu rozžvýkat, tak si pomáhali polykáním kamenů. Tyto kameny třením o sebe, v trávícím traktu dinosaurů, rozemílaly jejich potravu. Tak dokázali využít lépe potravu, kterou přijímali. Dnešní ptáci, i holubi,  na tom nejsou lépe, také potřebují zmíněné kamínky.

 

Krmivo pro holuby

3. 4. 2010

Jako hlavní krmivo pro holuby se používají směsi obilnin, luštěnin, a olejnin.

Obecně platí, že čím více je ve směsi druhů, tím lépe. Já si směsi míchám sám, podle toho, co je zrovna na trhu. Stravování holubů by mělo být co nejpestřejší, holubi poznají svým instinktem, co v které době potřebují. Jiná potřeba je v době pelichání, jiná v zimě, v létě, v době krmení mláďat. Při krmení sleduji, co nejdříve mizí z krmítka a toho příště přidám. Během roku se množství krmných složek značně mění, mění se i poměr mezi zrninami, kulatinou a olejninami.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Rady nejen novým chovatelům holubů | Fotografie: Vývoj holouběte | Komentářů: 22

Krmení holubů

3. 4. 2010

Doba, četnost a množství krmiva je velmi rozdílné podle druhu holubího plemene, podle stáří holuba i podle toho, jestli je zařazen mezi výkonné sportovní holuby, nebo chovné, dokonce i pro výstavní holuby se jídelníček zvlášť upravuje.

 

Členění holubovitých ptáků dle rodů, videa holubů žijících ve volné přírodě

3. 4. 2010

Holub je české rodové jméno pro asi třicet druhů ptáků z čeledi holubovití. Nejčastěji je tímto jménem zkráceně označován domestikovaný holub domácí, chovaný pro užitek nebo zábavu. Byl vyšlechtěn s největší pravděpodobností z holuba skalního (Columba livia).

Jaký je rozdíl mezi holubem, hrdličkou a holoubkem? V podstatě žádný, jsou to blízcí příbuzní, většinou je holub většího vzrůstu než hrdlička, nebo holoubek, ale není to pravidlem.

ČLÁNEK VE VÝSTAVBĚ

 

Nemoci a léčení holubů

12. 4. 2010

Zde je stručný popis jednotlivých holubích nemocí a způsoby jejich léčby.

Nejvíce trápí holuby choroby parazitární – askarióza, kapilarióza a hlavně triochomoniáza. Prakticky všichni holubáři boj proti těmto chorobám mají ve svém preventivním programu.

Mohou se vyskytnout nemoci bakteriálního původu, jako třeba salmonelóza, nebo virová onemocnění,  jako jsou ptačí neštovice, herpesvirová infekce a paramixovirus. Nově se objevily cirkoviry, reovirové a adenovirové infekce. Dále jsou to rotavirózy holubů a retrovirové infekce. Dále paramixovirové infekce nových typů, dále chřipka, infekce virem rubeoly a arboviru.

Dále mohou holuby trápit poruchy metabolismu a látkové výměny, nemoci z podvýživy, i otravy

 
Celý příspěvek | Rubrika: Holubí nemoci | Komentářů: 9

Příznaky onemocnění holubů

14. 4. 2010

Nápověda, o jaké holubí onemocnění se může jednat. Tady najdete článek, který si můžete v klidu číst, a třeba si nějaké informace zapamatujete, a časem na holubech poznáte, co jim schází.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Holubí nemoci | Komentářů: 6

Zalétlí holubi, hledání podle čisla kroužku holuba

17. 4. 2010

Našli jste holuba, a nevíte, komu patří? Holubi poštovních plemen, a dokonce i holubi okrasných plemen mají na noze kroužek s číslem, podle kterého lze vystopovat, který chovatel dostal uvedený kroužek.

Pokud najdete poštovního holuba,  je pravděpodobné, že si u vás jen odpočine, a poletí dál. Pokud bude s poraněním, znemožňujícím trvale let, předejte jej prosím některému chovateli ve vašem okolí.

 Pokud najdete mrtvého poštovního holuba, bude vám majitel vděčný za nahlášení čísla kroužku a místa nálezu. Nahlásit jej můžete přímo příslušné organizaci dle čísla spolku. Důležité je správně opsat číslo na kroužku holuba.

Struktura čísla: CZ-01-0148-123

  • CZ - Česká republika (PL - Polsko, DV - Německo, ....)
  • 01 - rok narození (číslo je uvedeno napříč)
  • 0148 - základní organizace (ZO Židenice). Pokud je to poštovní holub, tak číslo začíná nulou
  • 123 - číslo holuba
 
 
Celý příspěvek | Rubrika: Zalétlí holubi, hledání holubů | Fotografie: Vývoj holouběte | Komentářů: 32

Holubí elixír

28. 4. 2010

Jako elixír může holubům posloužit přidání bílého jogurtu s živými kulturami, nebo krmných kvasnic, ale jsou i starší recepty, které jsou velmi zajímavé...

Každopádně vám budou holubi vděčni, pokud jim občas obohatíte krmení.

 

Nalezené složky

Nebyly nalezeny žádné složky