Archiv
Nalezené příspěvky
Svatební holubice, symbolika holubů
5. 1. 2010
Nádherný dárek novomanželům. Ženich se ujme holuba, nevěsta holubice, pustí je, a dívají se, jak holoubci spolu odletí, nebo novomanželé spolu otevřou nádhernou truhlu...
Uznané plemenné chovy Rakovnického kotrláka v ČR
5. 1. 2010
Výpis z Ústřední odborné komise okrasných a užitkových holubů
Rakovnický kotrlák
22. 1. 2010
Jediní původní čeští holubi akrobaté.
Rakovnický kotrlák je velmi pěkný menší holoubek, který udělá parádu ve voliéře, je to pěkný okrasný holub, ale spíše mu sluší svobodné poletování po střechách. Za dobré zacházení se chovateli odmění předvedením akrobatického letu, jen tak, s radostí dělá během letu kotrmelce vzad.
Také se mu říká Purclík, Rakovnický válivy rejdič, Rakovnícky kotrmeliak, Rakonitzer Tumbler, Le Rouleur de Rakovnik, Rakovnik roller, rakovniki pergő, Purtzel, Tumler, Cumbulant, Somersaulter, Раковницкий турман, Голубь Ролика Rakovnik, Rakovnik Walze Taube,وتسمـى.
Tipy na výlety v blízkém okolí obce Soběsuky
23. 1. 2010
Kam jít na výlet v našem okolí? Máme tu překrásné lesy, kde roste moc hřibů. Chřiby patří mezi nejzachovalejší přírodní oblast v České republice. Mezi nejzajímavější cíle v naší blízkosti patří Ranč Kostelany, kde je malé westernové městečko, je tam možnost občerstvení, sportovních aktivit i ubytování. Z horské chaty v osadě Bunč je to již jen kousek na rozhlednu na Brdu. V naší blízkosti se taky nachází Velké Těšany, tam lze navštívit větrný mlýn
Bublinář
6. 2. 2010
V obci Cvrčovice, na dohled ze Soběsuk, má chalupu známý mim Pavel Roller. Povedlo se mu zkrotit mýdlové bubliny, a z jeho představení jsou v úžasu nejen děti
Holub jako přenašeč nemocí a parazitů
11. 2. 2010
Holub domácí, pokud je mu věnována správná holubářská péče, není pro člověka zcela určitě žádnou hrozbou, není přenašeč nemocí, ani parazitů
Jako hrozba může být brán pouze zdivočelý městský holub.
Základem zdravého chovu je čistý holubník, nejlépe se udržuje, pokud je na podlaze rošt. Stěny je dobré pravidelně bílit vápnem.
Také je potřeba pravidelně čistit hnízdní misky. Na údržbu jsou dobré plastové, nebo papírové misky.
Preventivně velmi dobře působí okyselování pitné vody (CITREX, ACIDOMID).
Vtipy o ptáčcích
12. 2. 2010
"Ty Martine, jak to děláš, že tvoji poštovní holubi jsou na závodech vždy nejrychlejší?"
"Jednoduše," povídá Martin, "zkřížil jsem je s papoušky, takže pokud zabloudí, umí se zeptat na cestu!"....
Nejrychlejší poštovní holub, nejrychlejší střemhlavý let holuba
12. 2. 2010
Rychlost letu ovlivňuje převládající vítr a počasí vůbec. Poštovní holub letí ve výšce 200 - 300 m, v ideálních podmínkách může vyvinout až rychlost 150km/hod. Dobrý poštovní holub uletí z Prahy do Brna za dvě hodiny. Za jediný den může holub uletět i 1200 kilometrů. V minulosti byly podniknuty i mnohem delší úspěšné lety - například přes Atlantický oceán.
Některá plemena dokáží vyvinout při letu k zemi obrovskou rychlost. V literatuře se uvádí, že při pokusech s holuby byla naměřena rychlost za pomocí připevněných čidel více jak 200 km/hod.
Český poštovní holub Ali byl roku 2010 nejrychlejší na neoficiálním mistrovství světa v jihoafrickém Sun City. Uspěl v konkurenci 3 tisíc holubů z celého světa.
Živé tradice obce Soběsuky
20. 2. 2010
Postupně budu přikládat tradice obce Soběsuky, které se nám dochovaly z dřívějších dob
Večerníček na dobrou noc
23. 2. 2010
Něco pro děti - jeden díl z večerníčku Krysáci, díl Holub Emil.
Přeji příjemné posezení u pohádky pro děti.
Holubí trus jako zdroj infekce
2. 4. 2010
Holubník se musí pravidelně čistit. Co dělat s holuby na balkoně?
Městské populace zdivočelých holubů se významně podílejí na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády a toxoplasmózu. Pokud se budete o svoje holuby dobře starat, tak nehrozí, že by váš holubník, nebo balkón, byl zdojem nákaz.
Holubí trus lze kompostovat, tím získáte zahrádkáři velmi oblíbené guáno, velmi kvalitní hnojivo.
Holubí trus jako krmivo nebo návnadu používají rybáři.
Takže ani holubích exkrementů se nemusíte obávat, jdou beze zbytku zužitkovat.
Jak chytit holuba
2. 4. 2010
Určitě by jsme neměli držet holuba hlavou dolů, to ho velmi stresuje. Taky ho nesmíme chytat za ocas, nebo křídla, nohy, hlavu nebo krk. Mohlo by dojít k vytržení ocasních per, nebo i zlomenině křídla, to by byla velká škoda.
Správně se holub drží, že máme jeho hrudník v dlani, jeho nohy máme mezi prostředníčkem a ukazováčkem, nohy holuba směřují mírně dozadu, palcem přidržujeme jeho křídla. Držíme ho v takové pozici, že si hlavu sám drží na úrovni křídel. Jedná li se o většího holuba, je vhodné mu přidržovat hrudník druhou rukou. V této pozici je holub nejméně stresován.
Stavba nového holubníku
3. 4. 2010
Je jedno, jaký typ holubníku zvolíme. Určité zásady by jsme měli dodržet, aby jsme měli z chovu holubů radost, a ne spoustu starostí. Výroba holubníku není zcela jednoduchou věcí.
Čištění holubníku
3. 4. 2010
Důkladné čištění holubníku provádět jednou za dva týdny. Vyčistit lopatkou, poté čistým smetákem, či štětcem.
Občas použít tekuté čistící prostředky rozpuštěné ve vodě, k dezinfekci a odmaštění podlah, regálů a hnízd. Toto čištění provádět nejméně po vyvedení holoubat z hnízda.
Nejlépe brzo z jara, než holubi sednou na hnízda, lze desinfikovat stěny holubníku, třeba vybílením vápnem.
Koupání holubů
3. 4. 2010
Koupání je dobré dopřát holubům v létě dvakrát týdně, v zimě jednou za týden. Holubi se koupáním zbavují nejen nečistot, ale i nepříjemných parazitů. Vodu obohacujeme solí, nebo speciálními šampony pro holuby. Vodu po koupání odstranit, nenechat holuby tuto znečištěnou vodu pít.
Napájení holubů
3. 4. 2010
K napájení holubů se používá pitná voda. Je vhodné tuto vodu obohatit kuchyňským octem, nejlépe kvalitním, jablečným, ten sériově vyráběný, lihový, není vhodný. Na trhu jsou i speciální přípravky na okyselení pitné vody holubů.
Holubí koláč, holubí grit
3. 4. 2010
Předci holubů jsou, když to přeženu, dinosauři. Dinosauři nedokázali potravu rozžvýkat, tak si pomáhali polykáním kamenů. Tyto kameny třením o sebe, v trávícím traktu dinosaurů, rozemílaly jejich potravu. Tak dokázali využít lépe potravu, kterou přijímali. Dnešní ptáci, i holubi, na tom nejsou lépe, také potřebují zmíněné kamínky.
Krmivo pro holuby
3. 4. 2010
Jako hlavní krmivo pro holuby se používají směsi obilnin, luštěnin, a olejnin.
Obecně platí, že čím více je ve směsi druhů, tím lépe. Já si směsi míchám sám, podle toho, co je zrovna na trhu. Stravování holubů by mělo být co nejpestřejší, holubi poznají svým instinktem, co v které době potřebují. Jiná potřeba je v době pelichání, jiná v zimě, v létě, v době krmení mláďat. Při krmení sleduji, co nejdříve mizí z krmítka a toho příště přidám. Během roku se množství krmných složek značně mění, mění se i poměr mezi zrninami, kulatinou a olejninami.